CudDzisiaj opowiem Wam o jednym z cudów naszego życia. Jest to cud, którego doświadczył każdy z nas, choć nikt go nie pamięta. Ale bez niego i nas by nie było!
To cud poczęcia.
Do dzisiaj naukowcy nie potrafią wyjaśnić jak to się dzieje, że z 2 komórek robi się mały człowieczek. Choć ich rozmnażanie nie jest tajemnicą, za to nikt nie umie wyjaśnić, skąd poszczególne komórki wiedzą jaką częścią ciała mają się stać i jakie pełnić funkcje. A jednak one wiedzą!
Na samym początku rolę serduszka pełni pęcherzyk żółciowy, tworzy się kręgosłup, rdzeń kręgowy i układ nerwowy. A cały zarodek ma 0,15mm!!! wyobrażacie to sobie? Ziarenko maku będące już żywą, czującą istotą. A to dopiero jego 2 tydzień życia. Maleństwo szybko rośnie, komórki się mnożą tworząc kolejne części jego malutkiego ciałka. Tydzień później zaczyna już bić serduszko, szybko rozwija się kręgosłup, a zarodek ma nieco ponad 1mm. W czwartym tygodniu płód już ma 2-5mm, zawiązki kończyn i oczu, ale zaledwie 2 tygodnie później już może się ruszać, ponieważ ma mięśnie, kształtuje mu się język, usta, powieki, co więcej można już zarejestrować fale mózgowe! Wystarczy kilka dni by dziecko mogło ruszać rączkami i nóżkami (u których ukształtowały się już paluszki!). W 8 tygodniu tworzą się zawiązki malusieńkich ząbków w dziąsłach, a w następnym tygodniu powstają tycie paznokcie. Cały płód ma około 5cm i waży 8 gram!!! Na koniec pierwszego trymestru dzidziuś ma już kompletnie ukształtowany mózg, może odczuwać ból, również rozwinęły mu się struny głosowe, a na USG można zobaczyć jak ssie kciuka. Mimo to nadal jest maleńki- ma zaledwie 6cm długości i waży koło 10 gram!
W drugim trymestrze, czyli od 13 tygodnia ciąży kobieta może odczuwać już ruchy dziecka, a maluch zaczyna rozróżniać smaki pokarmów mamy. Niedługo potem na jego ciele zaczynają pojawiać się pierwsze włoski. W 17 tygodniu ciąży (a 15 życia płodu) dzidziuś ma już 12cm i waży 100 gram. Ale w ciągu następnych 2 tygodni jego waga wzrośnie dwukrotnie! W tym czasie ma już brwi i rzęsy, mruży oczka, otwiera usta, dużo się rusza a czasem robi fikołki. W połowie ciąży maleństwo zaczyna słyszeć i rozróżniać głos mamy. Kształtują mu się również narządy płciowe. Rośnie w ekspresowym tempie! W 23 tygodniu ma około 20cm i 450 gram.
W trzecim trymestrze płód głównie rośnie. Większość części ciała jest już wykształcona, nabiera on teraz masy i proporcji. Dzidziuś urodzony w 26 tygodniu ma już szanse na przeżycie. Ma on wtedy około 32cm i 900 gram. Tydzień później waży już kilogram, otwierają się powieki, a czasem zdarza się, że maleństwo płacze. W 30 tygodniu dzidziuś ma około 40cm i waży 1,5kg. W tym czasie rośnie prawie z minuty na minutę i przesypia niemal 95% czasu. Zaledwie 3 tygodnie później waży już 2kg i jest większy o jakieś 3cm. Każdego dnia dziecko staje się dojrzalsze i bardziej przystosowane do samodzielnego życia. W ciągu najbliższych kilku tygodni urośnie do około 55cm i będzie ważyło 3,5kg. W tym czasie jest już gotowe by poznać świat. Gdy więc się urodzi i weźmie pierwszy oddech rozprężą się jego płuca i zaczną spełniać swoją rolę. Udrożnią się przewody oddechowe, w sercu zamyka się otwór pomiędzy przedsionkami. I oto jest! Mały człowiek.

Ta dziewięciomiesięczna historia zainspirowała mnie do stworzenia cyklu rysunków pt. "Życie". Chciałam ukazać piękno i niesamowitość procesu powstania każdego z nas... Jesteś chodzącym cudem!

Dane techniczne- każdy rysunek wykonany jest na tekturze 50x35 ołówkami, pastelą, węglem, farbą
Zdjęcia choć bardzo się starałam nieco przekłamują rzeczywistą kolorystykę.2 komentarze :

Pracownia MIŚKOWIEC © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka