Inspiracje wnętrzarskie- styl skandynawski

Styl skandynawski to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich czasów. W moim rankingu znalazł się w pierwszej trójce :-) Moda modą, ale myślę, że po prostu wpisuje się on w moje poczucie estetyki. Stonowane kolory, dużo naturalnych materiałów, jak drewno czy cegła, przejrzystość i prostota formy. W zasadzie dobrze wygląda w każdym pomieszczeniu, zarówno małym jak i dużym. Cechuje go też pewna uniwersalność, dobrze wygląda w połączeniu z innymi stylami, z nowoczesnym designem i z antycznymi meblami. Można wykazać się dużą indywidualnością w urządzaniu wnętrz w tym stylu.


"Genezy stylu skandynawskiego w wystroju wnętrz należy szukać w …pogodzie. Przydługie, mroźne zimy, a na domiar tego przykrótkie dni z malutką ilością naturalnego światła, sprawiały, iż życie na północy Kontynentu przebiegało dosyć ponuro. Mieszkańcy Skandynawii musieli odkryć efektywne antidotum na niesprzyjającą aurę, aby ich domowe wnętrza były pogodne, optymistyczne, przytulne i rozświetlone.
"

Podstawą jest moja ukochana biel. Można ją stosować w dowolnych ilościach i na różnych powierzchniach, poczynając od totalnie białego wnętrza, kończąc na tych, w których biały jest tylko dodatkiem. Kolor ten ma za zadanie rozjaśnić pomieszczenie i powiększyć je. Świetnie komponuje
 się z różnymi odcieniami szarości, a także mocnymi akcentami kolorystycznymi.
domosfera.pl 
 


W stylu skandynawskim poza designem liczy się funkcjonalność. Styl ten jest minimalistyczny i oszczędny w dekoracje, kiedy jednak już je dopuszcza zawsze są one dobrze przemyślane. Często wprowadzają kolor nadając wnętrzu odrobinę charakteru i wyrazistości. Charakterystycznym dla domów z tamtych rejonów jest brak firanek. [Jak byłam w Danii to tylko Polacy je mieli ;) ] Głównie dlatego, żeby nie zabierały i tak małych ilości światła słonecznego.


We współczesnych stylizacjach skandynawskich często możemy spotkać futrzaste pledy, koce, grafiki jeleni czy poduszki z choinkowym wzorem. Gdy jeszcze w tle pojawi się kominek stwarza się niepowtarzalny klimat mroźnej zimy i przytulnego domu, do którego chce się wracać.Nie można zapomnieć o dziale handmade! W tym stylu świetnie odnajdą się palety i skrzynki. (O paletach poczytasz TU) Naturalne brązy, pobielane lub postarzane deski będą idealnie komponowały się w jasnymi i naturalistycznymi wnętrzami.

Jak będę urządzać swoje mieszkanie to z pewnością co nieco z tego stylu dla siebie wyciągnę. Ale na pewno nie zrezygnuję z firanek w domu! ;-)

Zdjęcia

1 komentarz :

Pracownia MIŚKOWIEC © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka