Czego człowiek może się nauczyć od zwierząt?

Z jednej strony zwierzęta, to nasi przyjaciele, z innej obiad. Każda kultura ma swoje kryteria według których kategoryzuje zwierzęta na te, z którymi warto żyć w zgodzie i takie, które świetnie smakują.
Choć osobiście całym sercem polecam wegetarianizm nie będę pisać o tym jakie jedzenie zwierząt jest złe. Za to chciałabym was przekonać do tego, żeby lepiej im się przyjrzeć i wyciągnąć wnioski dla siebie.
Każdy osobnik należy rodziny/grupy/watahy w której jest (podobnie jak my) częścią społeczeństwa. I w tym społeczeństwie ma swoje miejsce. Nie wszyscy są przywódcami. Niektórzy tylko sprzątają, ale są równie potrzebni jak inni. Każdy zna swoje miejsce i robi wszystko by gatunek przetrwał.

Człowiek, choć jest najważniejszym gatunkiem na Ziemi, jest też prawdopodobnie najbardziej destrukcyjnym organizmem, który potrafi w imię chwilowej korzyści zepsuć życie tysiącom innych jednostek. Warto więc podpatrzeć życie innych gatunków i wziąć z nich przykład.Ośmiornice wyróżniają się ciekawością świata i przebiegłością. Potrafią posługiwać się narzędziami. Gdy znajdują w morzu połówki skorupek orzecha tworzą sobie z nich kryjówkę. Jak wykazały badania naukowców te bezkręgowce potrafią się bawić znalezionymi klockami, czy nawet skorupiakami.

Wierność swojemu partnerowi to istotna cecha, której człowiek może nauczyć się od zwierząt. Mnóstwo gatunków pozostaje w jednym związku troszcząc się o swoje rodziny, co u ludzi bywa coraz rzadszym zjawiskiem. Do takich gatunków należą pingwiny, orły bieliki, wilki, czy czarne sępy, które nie tolerują zdrajców w swoim stadzie.

Bobry mogą służyć nam jako przykład pracowitości. Wychodzą one z wody w bardzo wczesnych godzinach porannych, aby ścinać niekiedy bardzo grube konary drzew. Potrafią one w kwadrans powalić pień o grubości 30 cm. Ich żeremia osiągają ok. 2 m wysokości i 30 m kwadratowych powierzchni. Ich konstrukcje służą jako schronienie przed wiatrem, zimnem, drapieżnikami, a latem przynoszą ochłodę. Ponadto są wykorzystywane jako spiżarnie. Jak widzimy zwierzęta te doskonale opanowały techniki budowania swoich domów. Warto uczyć się od nich sprytu i solidności.

Słonie Indyjskie i papugi posiadają doskonałe poczucie rytmu. Potrafią się synchronizować z muzyką i poruszać swoim ciałem w jej rytm. Co dziwne, umiejętność ta jest bardzo rzadka u spokrewnionych z nami małp, może nam się wydawać, że potrafią one tańczyć do rytmu, jednak jak pokazały badania ich ruchy są nieco opóźnione w stosunku do odtwarzanych dźwięków.

Przydatna umiejętność, którą posiadają delfiny i nietoperze może wykształcić u siebie również człowiek. Dzięki zjawisku echolokacji wielu niewidomych potrafi „widzieć uszami”. Wydając specyficzne dźwięki ustami lokalizują obiekty stojące na ich drodze, określają ich wielkość, kształt oraz materię, z której zostały wykonane. Umożliwia im to wykonywanie prostych czynności i cieszenie się życiem, jak chociażby jazdę na rowerze. 

Często nie doceniamy istot, z którymi dzielimy nasz świat. Chociaż nie rozumiemy ich zachowania określamy je jako głupie, pozbawione sensu, pozbawione oznak myślenia. Zazwyczaj jednak zwierzęta okazują się być doskonale przystosowane do życia na Ziemi, a nawet godne naśladowania przez nas ludzi. Sami należymy do ich królestwa dlatego warto czasem się rozejrzeć nabrać trochę więcej szacunku do przyjaciół, którymi obdarzyła nas matka natura. Dzięki nim możemy w pełni okazywać nasze człowieczeństwo i wdzięczność za to, kim jesteśmy, na tyle na ile pozwala nam nasza inteligencja i wrażliwość.
Następnym razem gdy koś cię nazwie ptasim móżdżkiem potraktuj to jako komplement ;-)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Pracownia MIŚKOWIEC © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka